Açıköğretim (AÖF) Kuzey Amerika Programı Hakkında Her Şey

AÖF Bilgi

AÖF Hakkında Ne Varsa aofbilgi.net'te
Yönetici
Kuzey Amerika Programı

Kuzey Amerika Programında Nasıl Öğrenci Olabilirim?

Kuzey Amerika Programına Yeni Kayıt Başvuru Koşulları
  1. T.C. Vatandaşı ya da diğer ülke vatandaşı olup Amerika’da en az 6 ay süreli/süresiz oturma izni olanlar ya da bu süreyi kapsayan vizeye sahip olanlar;
  2. Türkiye’den en az lise veya dengi okul mezunu/mezun olabilecek durumda olanlar (diploma veya resmi yazı ile durumunu belgeleyenler),
  3. Yurt dışından alınmış belge ile en az lise veya dengi okul mezunu/mezun olabilecek durumda olup denklik belgelerini Eğitim Müşavirliği/Ateşeliği tarafından onaylatanlar,
  4. Anadolu Üniversitesi Senatosu tarafından belirlenen Öğretim giderini karşılayanlar,
  5. Kayıt için gerekli olan ve kesin kayıt sırasında istenecek diğer belgeleri sağlamak, (İnternet Başvuru Belgesi, Fotoğraflı İmzalı Form, Öğrenci Bilgi Formu, Oturma İzin(Vize) Belgesi, Öğrenim Belgesi, Fotoğraf, Askerlik Durum Belgesi)
ve

Anadolu Üniversitesi tarafından yapılacak Anadolu Üniversitesi Öğrenci Seçme Sınavında en az 150 puan alanlar Ön Lisans Programlarına, 170.00 ve üzeri puan alanlar Lisans/Ön lisans Bölüm/Programlarına, kayıt yaptırabilirler.

Kuzey Amerika Programı İkinci Üniversite Başvuru Koşulları
  1. T.C. Vatandaşı ya da diğer ülke vatandaşı olup Amerika’da en az 6 ay süreli/süresiz oturma izni olanlar ya da bu süreyi kapsayan vizeye sahip olup,
  2. Türkiye’deki bir yükseköğretim kurumu Ön lisans programından mezun olanlar Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesinin ön lisans programlarından birine,
  3. Türkiye’deki bir yükseköğretim kurumu Lisans programından öğrenci olanlar, Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin ön lisans/lisans programlarından birine, (Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerde öğrenci olanlar hariç)
  4. Türkiye’deki bir yükseköğretim kurumu Ön lisans programından öğrenci olanlar Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesinin ön lisans programlarından birine, (Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerde öğrenci olanlar hariç)
    Okumakta veya mezun oldukları alanlarda olmamak kaydıyla,
    Örgün/uzaktan öğretimdeki kayıtlarını sildirmeden,
    doğrudan Anadolu Üniversitesine başvurmak suretiyle, II. Üniversite kapsamında sınavsız kayıt yaptırabilirler.
    Ayrıca;
  5. Türkiye’deki bir örgün öğretim programına yeni yerleştirilmiş olan adaylar da yukarıdaki koşullara uymak koşuluyla, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açık öğretim programına kayıt yaptırabilirler.
  6. Türkiye’de bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı veya Türkiye’de bir yükseköğretim kurumundan mezun olan yabancı uyruklular ve Yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olup uyruğundan biri T.C. olan ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar da bu kapsamda başvurabilirler.
  7. Bir örgün yükseköğretim programında okuyanlar veya bu programlardan mezun olanlardan, Açıköğretim Sisteminin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç Açıköğretim Sistemi tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.
  8. Açıköğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler, bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.
Kuzey Amerika Programı Nakil Kayıt Başvuru Koşulları
  1. T.C. Vatandaşı ya da diğer ülke vatandaşı olup Amerika’da en az 6 ay süreli/süresiz oturma izni olanlar ya da bu süreyi kapsayan vizeye sahip olanlar;
  2. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi ile öğretim yapan Açıköğretim, İktisat veya İşletme Fakültelerinin bölüm/programlarında daha önceden kayıtlı olup kaydını sildirmeyenler,
  3. Kuzey Amerika Programında açılan bölüm/programlarda kayıtlı oldukları bölüm/programlarının olması halinde nakil isteğinde bulunabilirler.
  4. Nakil başvurusu; nakil isteğini belirten imzalı bir dilekçenin usa@anadolu.edu.tr adresine gönderilmesiyle yapılabilir.
  5. Nakil isteği ilgili fakülte tarafından uygun görülenlerin Nakil işlemi yapılır.

AÖF Bilgi

Yönetici
Kuzey Amerika programlar şunlardır;

Açıköğretim Fakültesi Önlisans Programları

1. Acil Durum ve Afet Yönetimi (T) (**)
2. Adalet
3. Aşçılık (T)
4. Bankacılık ve Sigortacılık
5. Coğrafi Bilgi Sistemleri (T)
6. Dış Ticaret
7. Emlak Yönetimi
8. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon (T) (**)
9. Ev İdaresi
10. Fotoğrafçılık ve Kameramanlık (T)
11. Halkla İlişkiler ve Tanıtım
12. İlahiyat (Arapça)
13. İlahiyat
14. İnsan Kaynakları Yönetimi
15. İşletme Yönetimi
16. Kültürel Miras ve Turizm
17. Lojistik
18. Marka İletişimi
19. Medya ve İletişim
20. Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
21. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
22. Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi
23. Radyo ve Televizyon Programcılığı (T)
24. Sağlık Kurumları İşletmeciliği (T)
25. Sosyal Hizmetler
26. Spor Yönetimi
27. Tarım Teknolojisi (T)
28. Turizm ve Otel İşletmeciliği (**)
29. Yaşlı Bakımı (T)
30. Yerel Yönetimler
31. Web Tasarımı ve Kodlama (T)

(**) Bu programlarda Türkiye'de zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır.

(T) Tekniker ünvanı veren programlar.

Açıköğretim Fakültesi Lisans Programları
1. Felsefe
2. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
3. Sağlık Yönetimi
4. Sosyoloji
5. Tarih
6. Türk Dili ve Edebiyatı
7. Yönetim Bilişim Sistemleri

İktisat Fakültesi Lisans Programları

1. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
2. İktisat
3. Maliye
4. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
5. Uluslararası İlişkiler

İşletme Fakültesi Lisans Programları

1. İşletme
2. Havacılık Yönetimi (*)
3. Uluslararası Ticaret ve Lojistik

(*) Bu programlarda kayda esas tam teşekküllü hastanelerden Sağlık Kurulu Raporu istenmektedir.

AÖF Bilgi

Yönetici
Akademik Takvim
2020-2021 Öğretim Yılı

Kayıt Türüİnternet Başvuru ve Kayıt TarihiMazeretli Kayıt TarihiSüre
2021-2022 Öğretim Yılı
1. Seçme Sınavı
- Seçme Sınavı Başvuruları12 Nisan 2021 Pazartesi
28 Mayıs 2021 Cuma
27 Mayıs 2021
28 Mayıs 2021
48 Gün
2021-2022 Öğretim Yılı
2. Seçme Sınavı
- Seçme Sınavı Başvuruları12 Temmuz 2021 Pazartesi
23 Ağustos 2021 Cuma
22 Ağustos 2021
23 Ağustos 2021
44 Gün

Kayıt Türüİnternet Başvuru ve Kayıt TarihiMazeretli Kayıt TarihiSüre
YENİ KAYIT
GÜZ DÖNEMİ
- Seçme Sınavı Yeni Kayıt
- İkinci Üniversite
28 Eylül 2020 Pazartesi
30 Ekim 2020 Cuma
30 Ekim 2020
KAYIT YENİLEME
EKLE/SİL
GÜZ DÖNEMİ
- Açıköğretim
- İktisat
- İşletme
28 Eylül 2020 Pazartesi
30 Ekim 2020 Cuma
30 Ekim 2020
KAYIT YENİLEME
EKLE/SİL
BAHAR DÖNEMİ
- Açıköğretim
- İktisat
- İşletme
08 Mart 2021 Pazartesi
27 Mart 2021 Cuma
26 Mart 2021
27 Mart 2021
19 Gün
Seçme Sınavı Sonucu İnternet Başvuru ve Kayıt tarihleri, sınav sonuçlarının açıklandığı tarihe bağlı olarak değişebilir.

YAZ OKULU
Kayıt Türüİnternet Başvuru ve Kayıt Tarihi**Mazeretli Kayıt TarihiSüre
DERS SEÇİMİ- Açıköğretim
- İktisat
- İşletme
19 Temmuz 2021 Pazartesi
27 Temmuz 2021 Cuma
26 Temmuz 2021
27 Temmuz 2021
9 gün
2020-2021 öğretim yılı Güz Dönemi Nakil Başvuruları başlama ve bitiş tarihi1 Temmuz 2020 - 29 Ağustos 2020 (8 hafta)
2020-2021 öğretim yılı Güz Dönemi başlama ve bitiş tarihi28 Eylül 2020 - 22 Şubat 2021 (21 hafta)
2020-2021 öğretim yılı Bahar Dönemi başlama ve bitiş tarihi08 Mart 2021 - 04 Temmuz 2021 (17 hafta)
SINAV TARİHLERİ
Sınav TürüSınav Tarihi
Güz Dönemi Ara Sınavı09 - 10 Ocak 2021
Güz Dönemi Dönem Sonu Sınavı20 - 21 Şubat 2021
Bahar Dönemi Ara Sınavı08 - 09 Mayıs 2021
Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı10 - 11 Temmuz 2021
2021-2022 1. Seçme Sınavı11 Temmuz 2021
2021-2022 2. Seçme Sınavı12 Eylül 2021
Yaz Okulu Sınavı12 Eylül 2021
SINAV MERKEZİ TERCİHİ SON TARİHLERİ
Sınav TürüSon Tercih TarihiAçıklama
Güz Dönemi Ara30 Kasım 2020Söz konusu tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, güz dönemi ara sınavına ilgili sınav merkezinde girebilir.
Güz Dönemi Dönem Sonu25 Ocak 2021Söz konusu tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, güz dönemi dönem sonu sınavına ilgili sınav merkezinde girebilir.
Bahar Dönemi Ara09 Nisan 2021Söz konusu tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, bahar dönemi ara sınavına ilgili sınav merkezinde girebilir.
Bahar Dönemi Dönem Sonu25 Mayıs 2021Söz konusu tarihine kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, bahar dönemi dönem sonu sınavına ilgili sınav merkezinde girebilir.
Yaz Okulu Sınavı03 Ağustos 2021Söz konusu tarihe kadar sınav merkezi tercihi yapanlar, yaz okulu sınavına ilgili sınav merkezinde girebilir.
SINAV MERKEZLERİ
HOUSTON4900 Woodway Dr Suit 540 Houston TX 77056
MARYLAND7019 97th Ave Lanham Maryland. 20706
NEW YORK2812 Brighton 3rd St, Brooklyn, NY 11235
TORONTO KANADAT.C. Toronto Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği
10 Lower Spadina Ave, Suite 300, Toronto, ON M5V 2Z2 Canada
SAN FRANCISCOCupertino Hotel, 10889 North De Anza Boulevard, Cupertino, CA 95014