Açıköğretim (AÖF) Adalet Bölümü Hakkında Her Şey

AÖF Bilgi

AÖF Hakkında Ne Varsa aofbilgi.net'te
Yönetici
Adalet

Programın Amaçları

Adalet Önlisans Programı; hukukun temel kavramlarına ve hukuk metodolojisine ilişkin temel kavramlardan hareketle yalın hukuk sorunlarını çözebilen, demokrasi, laiklik, sosyal devlet ve hukukun üstünlüğü gibi vazgeçilmez ilkeleri benimsemiş, hukuk mesleğinin gerektirdiği dürüstlük, adalet ve etik anlayışın bilincinde, yaşam boyu ve kendi kendine öğrenme becerisini kazanmış adalet yardımcı hizmet personeli yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

AÖF Bilgi

Yönetici
Okutulan Dersler - AKTS Kredileri
I.YARIYIL (Güz Dönemi)
DERS KODUDERS ADIZORUNLUAKTS
HUK103UİDARE HUKUKUNA GİRİŞZ7.0
HUK119UANAYASA HUKUKUNA GİRİŞZ7.0
HUK121UTEMEL HUKUK BİLGİSİZ6.0
HUK123UMEDENİ HUKUK BİLGİSİZ7.0
YABANCI DİL IZ3.0
*Yabancı Dil I: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM101U-Almanca I, FRA101U-Fransızca I ya da İNG101U-İngilizce I derslerinden bir tanesidir.
II.YARIYIL (Bahar Dönemi)
ADL102UHUKUK DİLİ VE ADLİ YAZIŞMALARZ6.0
ADL110UİDARİ YARGI VE ANAYASA YARGISIZ7.0
HUK130UİNSAN HAKLARI HUKUKUNA GİRİŞZ4.0
HUK132UTEMEL İNFAZ HUKUKU BİLGİSİZ7.0
HUK134UTEMEL İŞ HUKUKUZ3.0
YABANCI DİL IIZ3.0
*Yabancı Dil II: Yeni kayıt aşamasında tercih edilen ALM102U-Almanca II, FRA102U-Fransızca II ya da İNG102U-İngilizce II derslerinden bir tanesidir.
III.YARIYIL (Güz Dönemi)
ADL205UMESLEKİ BİLGİSAYAR VE UYAPZ4.0
HUK207UYARGI ÖRGÜTÜ VE TEBLİGAT HUKUKUZ5.0
HUK227UMEDENİ USUL HUKUKUNA GİRİŞZ8.0
HUK229UCEZA HUKUKU BİLGİSİZ7.0
TAR201UATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ IZ3.0
TÜR201UTÜRK DİLİ IZ3.0
IV.YARIYIL (Bahar Dönemi)
ADL206UTEMEL KALEM MEVZUATI BİLGİSİZ4.0
HUK216UTİCARET HUKUKUNA GİRİŞZ6.0
HUK220UCEZA YARGILAMA HUKUKUZ7.0
HUK224UİCRA VE İFLAS HUKUKUZ7.0
TAR202UATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ IIZ3.0
TÜR202UTÜRK DİLİ IIZ3.0

AÖF Bilgi

Yönetici
Dikey Geçiş Olanakları
Adalet Önlisans Programından mezun olan öğrencilerin, örgün öğretim ya da açıköğretim lisans programlarının 5. yarıyılından lisans öğrenimine devam edebilmeleri için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.

Bu programdan mezun olan öğrenciler, dikey geçiş kapsamında başvurabilecekleri lisans programlarını, bu programların koşullarını ve bu programlara alınacak öğrenci sayılarını gösteren 2020 Meslek Yüksekokulları İle Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Kılavuzu’ndan detaylı bilgiye ulaşabilirler. Bu kılavuzda, adayların nasıl başvurabilecekleri, lisans programı tercihlerini nasıl yapacakları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri, meslek yüksekokulu müdürlükleri ve açıköğretim önlisans programlarının bağlı olduğu birimlerce yürütülecek işlemlerle ilgili ilke ve kurallar yer almaktadır.

AÖF Bilgi

Yönetici
İş Olanakları
Adalet Önlisans Programı mezunlarını, Adalet Bakanlığı bünyesinde nitelikli adalet yardımcı hizmet personeli olarak istihdam edilmeleri amaçlanmaktadır. Bunun dışında mezunların her türlü kurumda yardımcı hizmet personeli olarak çalıştırılabilmeleri de olanaklıdır.